Młody Patolog
Forum Internetowego Portalu dla Patologów

Przypadki na forum - Przypadek nr 48, polip poprzecznicy

sunner - 2010-10-12, 02:19
Temat postu: Przypadek nr 48, polip poprzecznicy
Zapraszam do dyskusji.

W tym przypadku, wystarczy roznicowanie, ewentualnie czekam na pytania z IHC

Sunner

proteus - 2010-10-12, 19:45

Witam, witam...

Polipowata zmiana, niewyraźnie odgraniczona, zbudowana z wrzecionowatych komórek o łagodnie wyglądających jądrach z odkładaniem bezpostaciowej kwasochłonnej substancji ( kolagenu?), z obecnością zatopionych gruczołów ( chyba troszkę hiperplastycznych, ale bez atypii).
Różnicowałbym pomiędzy:

1) Fibroplastic polyp ( nie ma specyficznych markerów, wimentyma +, ale to wychodzi wszędzie),
2) Prolapse-type inflammatory polyp ( SMA+, desmina+ i komórki zapalne w tle )
3) Inflammatory fibroid polyp ( CD34+ )
4) Intramuscular perineurioma ( EMA+)....

chyba, na razie wystarczy...???

Pozdrawiam.

Przepraszam w 4 powinno być intramucosal....:-))

Jacek - 2010-10-14, 23:42

Mezenchymalny polip. Rozrost jest słabo ograniczony, jakkolwiek na 1 zdjęciu widać po bokach, gdzie się kończy, ale u dołu zmiana dochodzi do płaszczyzny wycięcia. Rozrastająca tkanka rozsuwa krypty i podchodzi wysoko, tuż pod nabłonek powierzchniowy. Powierzchnia śluzówki nie jest owrzodziała. Nabłonek powierzchniowy jest hiperplastyczny. Komórki guza mają kształt wrzecionowaty, bez wyraźnych granic, układają się w krótkie pęczki. Jądra są owalne, jasne. Zrąb nowotworu jest skąpy.
Mój typ: intramucosal perineurioma
IHC: EMA+ (choć znacznie słabiej niż nabłonek), vim+, S100-, CD34-, bardzo rzadko panCK+, SMA ogniskowo+; laminina+, kolagen IV+, GLUT1+, klaudyna+
W niektórych przypadkach utrata materiału w 22 chromosomie
DD:
fibroblastic polyp (nie ma specyficznego markera, vim+), polypoid ganglioneuroma (k-ki wrzecionowate S100+, k-ki zwojowe NSE+), prolapse-type inflammatory polyp (SMA+, desmina+/-) – w nich może być hiperplastyczny nabłonek
fibroblastic polyp, polypoid ganglioneuroma – one rozsuwają gruczoły
prolapse-type inflammatory polyp, inflammatory fibroid polyp – wyraźnie w nich widać komórki zapalne
mięśniak gładkokomórkowy z blaszki mięśniowej błony śluzowej – zmiana dobrze odgraniczona (SMA+, desmina+)

proteus - 2010-10-15, 06:57

Chciałem tylko jeszcze dodać że wg Odze polip fibroblastyczny i perinerioma są histologicznie nie do odróżnienie.
Cytuję: " Fibroblastic polyps are histologically indistinguishable from intramucosal perineuriomas. Immunohistochemically, there are no specific markers for fibroblastic polyps (being positive only for vimentin), but they are reported to be negative for EMA,which helps distinguish them from perineuriomas."
Koniec cytatu....:-)

Jacek - 2010-10-15, 16:58

Doskonale Proteus. Tego nie doczytałem.
sunner - 2010-10-17, 01:10

Bardzo dobrze. A co byscie dorzucili do różnicowania jakbym powiedzial ze te komorki barwia sie CD68?
Jacek - 2010-10-18, 22:02

Nie muszę chyba pisać, że to bardzo ciekawy przypadek. Już myślałem, że jesteśmy w ogródku, że już witamy się z gąską. A tu CD68+. Histiocyty? Tak, ale sądzę, że jednak nie to. Intensywnie nad tym myślałem i dopiero przed momentem coś mnie olśniło. Podejrzewam, że Sunner dał guz, którego komórki barwią się S100, wimentyną, GFAP, CD68, mogą też zabarwić się cytokeratynami (AE1). CD34+ są fibroblasty obecne na obwodzie guza, ale nie komórki guza, EMA+ są rozproszone komórki perineuralne. Bardzo ważną cechą jest CD117-. Myślę tu o epithelioid gastrointestinal schwannoma, guzek który najczęściej występuje w żołądku, jest ostro odgraniczony, ale jest nieotorebkowany. W żołądku jest najczęściej w postaci śródściennej, natomiast w jelicie grubym w postaci polipowatej struktury.
Jeśli to nie ten guz, to ja się poddaję.
Zniecierpliwiony czekam na odpowiedź.

kostek76 - 2010-10-27, 20:01

a może po prostu malakoplakia???

http://www.ncbi.nlm.nih.g...df/cjg21753.pdf
http://www.wjgnet.com/1007-9327/13/6109.pdf

Jacek - 2010-10-27, 21:51
Temat postu: gąska i ogródek - ciąg dalszy
Kostek76 rzucił nowe światło na sprawę. Hmmmmmmmmmmmm ... Rozumiem, że CD68+, rozumiem, że jądra komórek na zdjęciu na samym dole są blade, nawet "zacząłem widzieć" ciałka Leonora Michaelis i Carla Gutmanna, ale, ale. Już myślałem, że Kostek76 ma rację, że rozwiązał zagadkę, zakończył okres zniecierpliwienia ... Uważam, że nie ma On racji, bo:
1. ciałka M-G są ŚRÓDCYTOPLAZMATYCZNYMI złogami wapnia i żelaza, bo dotyczą zaburzeń trawienia lizosomalnego, które odbywa się w cytoplazmie, a na zdjęciu w niektórych komórkach widać "kropeczki" w bladym jądrze.
2. czym miałyby być kwasochłonne pasemka wokół tych komórek?
3. gdzie są neutrofile?

Zdania swojego nie zmieniam. Stawiam na schwannoma.
:roll:

sunner - 2010-11-15, 00:11

Rozpoznanie: FIBROBLASTIC POLYP

Widoczne miedzy kryptami komorki sa Vimentin+, pozostałe markery CD68, CD34, CD117, EMA,S100 negatywne.

Dolalem troche oliwy do ognia jezeli chodzi o CD68. Roznicowanie z malakoplakia lub o co bardziej mi chodzilo to o non-TB, glownie MAC, ktore moga tworzyc spindle cell tumors.

Gratulacje dla wszystkich i dzieki za linki.